Během školního roku se konají rozličné akce, které jsou podporovány a organizovány obcí Petříkov.Jaro a léto v Petříkově


Letošní jaro přineslo mnoho zajímavých zážitků a setkání. Co vysvitly první jarní paprsky, přicházejí na svět nová kuřátka a káčátka (minulý týden i dvě statná housata), staráme se o ně a kdo měl zájem, vzal si kuřátka domů.

Svěží jarní vzduch láká ke sportu a my letos naprosto propadli teeballu – tedy sportu podobnému softballu pro děti. U hry se užije spousta zábavy a především zlepšuje fyzickou kondici. Vyzkoušet jsme si to mohli v zápasu dětí proti dospělým, kde děti vyhrály na jasné čáře!Budky pro ptáčky


Děkujeme všem pořadatelům krásné sobotní akce „Budky pro ptáčky“. Nejprve jsme si u školy o ptáčcích povídali a poté barvili budky, které pro nás na místě stloukli starší děti a pan starosta. Samostatnou akcí poté bude rozmístění budek v Petříkově a vytvoření ptačí stezky. Některé budky budeme mít také u školy. Aťť žijí ptáčci!

   Líhnutí kuřátek


K již tradičním akcím petříkovské školy patří každoroční líhnutí kuřátek.

Děti si přinesou z domova vlastní vajíčka (obvykle slepičí, ale také bažantí, kachní, křepelčí). Vajíčka se umístí do líhně, kde odpočívají a vyvíjí se po dobu zhruba jednoho měsíce. V tuto dobu je ovšem třeba vajíčka pravidelně otáčet, rosit a hlídat teplotu líhně. Otáčení vajíček je nutné provádět dvakrát denně. Ve školní dny děti samy tuto činnost obstarávají.

Po uplynutí 21-30 dnů nastává nejvíce vzrušující fáze, kdy na svět přichází nová kuřátka. Děti tak mohou být prvními, kdo uvidí právě vylíhlá kuřátka, která se vyklubou ze skořápky na jejich dlani. Můžou rozpoznat rozdíly ve vzhledu i chování malé, právě vylíhlé kachničky, slepičího kuřátka nebo svižného bažantíka.

Poté je nutné kuřátka "vypiplat" do určité velikosti, než si je mohou děti vzít domů a umístit mezi vlastní drůbež. Je tedy nutné pro kuřátka dennodenně obstarávat krmení, hlídat, aby byla v teple a měla dost vody. Děti prožívají nadšení z nového života, radost z nových vjemů - protože jak lépe poznáme věci, než na vlastní kůži? Jak už to v přírodě bývá, děti se také musí občas vyrovnat s tím, že některá slabší kuřátka nepřežijí, anebo se nevylíhnou vůbec. Což je ostatně také velmi cenná zkušenost.Školní bažantnice


Na podzim roku 2012 byla obcí v rámci kroužku myslivosti, který mají děti možnost navštěvovat, postavena u školy bažantnice, ve které našli domov vylíhnutí bažanti.

Děti tak sledují, jak jejich bažanti vyrostli a starají se o ně. V současné době jsou v bažantnici pouze tři ptáci, časem se však plánuje zmnožení jejich řad. Z okolních luk za svými "kamarády" chodí nakukovat bažanti z přírody.


Petříkovská drakiáda


Začátkem podzimu se koná tradiční petříkovská drakiáda, kdy se na prostorné louce u rybníku Blatec sejdou děti s rodiči, kamarády a známými a společně jdou pouštět rozličné draky.


Když děti omrzí pouštění draka, anebo nevane ten správný vítr, mohou se jít bavit na některé připravené atrakce, např. se vyřádit na skákacím hradu. Rodiče se mohou občerstvit v prostorném stanu, kde je možné si pochutnat na tradičním guláši, anebo klobásách. Často se také na drakiádě koná sjezd fandů VW Brouků, je tedy postaráno i o netradiční a zajímavou podívanou nejen pro tatínky.Čert a Mikuláš jdou do školy


Každého pátého prosince ozve se řinčení řetězů a do školy vtrhnou hrůzostrašní čerti.

Ptají se dětí, jak moc byly přes rok hodné a tu a tam již se třepou nožičky rozvernějších žáčků v pytli.

Situaci vždy ale zachrání hodný Mikuláš a laskavý anděl, kteří se náhle objeví (nejspíš na saních?) a děti nejenže čerti neodnesou do smradlavých dálav pekelných, ale díky Mikuláši a andělovi dokonce dostanou nějakou tu dobrotu a vlídné slovo.Vánoční besídka


Když celý kraj pohltí bílá peřina (anebo by tedy alespoň měla a když je bahno, můžeme si ji představit), blíží se Vánoce a s nimi i tradiční vánoční besídka, pro kterou je připraven prostor v místím kulturním sálu.

Děti si spolu s učiteli připraví pro rodiče a ostatní příznivce školy představení, obvykle divadelní hru, ukázku anglických písniček, hraní krátkých scének, vyprávění vtipů a nechybí ani ty krásné koledy.Tradiční masopust


V Petříkově je stále živá tradice masopustu a pro školáky je masopustní koleda vždy velkou událostí, na kterou se těší a připravují týdny dopředu. V hodinách pracovní výchovy vytváří z krepového papíru překrásné růže a ty posléze vplétají do klobouků, které se nosí během koledy. Pan učitel Václav Tröstl hraje na harmoniku a "Červená růžička" roztočí kolo v každém stavení ve vesnici, kde děti vykoledují sladkosti a penízky.Rybaření na "Čerňáku"


Proč nevyužít toho, že máme překrásnou přírodu, jak se říká "u nosu" a nenaučit se něco praktického a moc pěkného, třeba rybařit? V rámci výuky děti chodí občas s panem učitelem k rybníku, který je pro svoji černou barvu způsobenou rašelinným (prý léčivým) podložím zvaný Čerňák. Děti sem také často chodí v rámci rybářského kroužku při sdružení sportovních rybářů Čerňák.

Kdo rybník neznáte, je tam vážně krásně, ten klid a pohoda, áách. Jak na dlani leskne se hladina mezi zelenými břehy, nad hlavou šumí borovice, a když se zadíváte pozorně na modrou oblohu, třeba někde ve výšce zahlédnete orla mořského. Vážně, jsou tady. A když ho nezahlédnete, alespoň si odpočinete. Co se týče rybaření, jsou petříkovské děti velmi zručné. Některé z nich chodí k rybníku chytat ve volném čase, kdy se také někdy setkají s panem učitelem a ty opravdu zkušené mu dokonce poradí, jak na to.

"Pane učiteli, takhle nic nechytnete." komentovala Eliška návnadu na háčku pana učitele. Ten po chvíli vytáhl prut z vody a na háčku nic nebylo. "Jsem Vám říkala, že nic nechytnete."

Ale my všichni děláme pokroky a občas se zadaří. Potom si pochutnáme na kapříkovi, štičce, anebo mechově zeleném línkovi.Letní táboráky


Když je pěkné počasí, sejdou se děti s učiteli a rodiči posedět a zazpívat si u táboráku, který rozděláme u školy. Vždy panuje příjemná atmosféra a společně se zasmějeme. Někdy také přespíme ve stanech na louce před školou.

Školní výlety


Každý rok se na oslavu Dne dětí koná školní výlet. Není to jen tak obyčejný výlet, na který jedou jen děti a učitelé. Ba ne, na petříkovský školní výlet jezdí totiž celý Petříkov! Autobusem jedeme např.do Zoo,

anebo za památkami. Loni jsme vyrazili do Prahy, obhlédnout svět z výšky Petřína, projít si Hradčany, zatajit dech před katedrálou Svatého Víta, zasmát se v zrcadlovém bludišti.

Zašli jsme si do tropů v trojské Fata morgáně pokochat se zajímavými rostlinami a zvířaty. Pouze to počasí nám příliš nepřálo a domů jsme se, po trochu náročném provozu, vrátili utrmácení, ale spokojení.


Podívejte se na fotografie z našich akcí ve FOTOGALERII...Copyright ZŠ Petříkov 2015©