Během školního roku se konají rozličné akce, které jsou podporovány a organizovány obcí Petříkov.Karneval

V polovině dubna se již několikátý rok pořádá karneval v produkci maminek a učitelů ZŠ Petříkov a samozřejmě také dětí, které vytváří nápaditou výzdobu! Letošním tématem bylo V říši pohádek. Pro děti byly připraveny rozličné soutěže, hry a diskotéka.
Ježíšek chodí i do školy
Poslední dva dny školy před vánočními prázdninami jsme strávili příjemnými činnostmi. Ve čtvrtek s námi paní učitelka pekla perníčky. Hodné maminky nám poslaly do školy těsto a na nás zbylo válení, vykrajování a na paní učitelku pečení. Perníčky jsme průběžně ochutnávali a nechali si na páteční nadílkový den. Odpoledne jsme stihli ještě ozdobit vánoční stromeček.V pátek každý z nás přinesl dárečky svým spolužákům. Nadělovali jsme hlavně pro radost. Ten největší dárek, který děti obdržely, byl klavír do třídy. Nikdo z nás to nečekal. Byla to bomba ! Hned jsme ho museli vyzkoušet.Vánoční besídka
Každým rokem pořádá naše škola vánoční besídku pro rodiče i veřejnost v místním sále. Děti se na tuto akci vždy těší a také samy od září vymýšlejí, co bude její náplní a některé scénky cvičí i bez vedení učitelů.

Letos besídku uvedl pan ředitel svým tanečním uměním na písničku „Mám boky jako skříň“, kterou žáci zpívali. Pan ředitel si dokáže ze sebe vždy udělat legraci. Tancoval se síťkou na hlavě, smetákem a lopatkou a snaha byla i o balet.Následovalo oklamání publika Vltavou od Bedřicha Smetany, kterou začal pan učitel hrát na housle. Všichni očekávali něco vážného. Ale po chvíli najely děti na pódium s lodičkami, pádly a přerušily tak vystoupení s písničkou na Vodu už jezdím jenom s Vendou. Po odzpívání písničky jsme potřebovali uklidit lodě a pádla, tak jsme je poslali do publika. Přeci se nebudeme vracet do zákulisí, když potřebujeme zpívat další píseň „Když jsem já sloužil“. K této písni vyrobily děti zvířata v hodinách výtvarné výchovy. Jen ta píseň se nám trochu pomotávala….

Další písničkou byla „Náš kačer šel na vandr“. Píseň je z vlastní tvorby. Příběh kačera hrály děti pomocí kulis, opět vyrobených v hodinách. Pokračovalo se vtipně podanou „Prasečí polkou“ pod vedením dirigenta Matyáše Bradny. Poslední scénku „Popolušku“ nacvičili žáci úplně sami. Jelikož je text ve slovenštině, zpestřili to žáci vtipným překladem do češtiny. Vše udělali bez pomoci dospěláků.Celý program doplňoval náš školní klaun. Ten krátil časové prodlevy svými vtipy. K této příležitosti jsme také oblékli naše školní trička, která jsme vyráběli s paní učitelkou. Trička zdobí obecní znak, nápis školy a podpisy spolužáků. Trička jsme dostali darem. Konec besídky patří jako tradičně zpívání koled, které jsme zpestřili anglickou koledou „We wish you“ a anglickým refrénem „Jingle bells“. Večer proběhlo ještě rozsvěcování vánočního stromu na návsi, kde naši někteří žáci zpívali koledy s místní kapelou.Mikuláš


Naše děti se mohly také těšit z návštěvy Mikuláše, čertů a anděla. Někteří od rána přemýšlely nad svými prohřešky a nervozita pracovala na plné obrátky. Čekání na příchod Mikuláše jsme krátili sledováním pohádky, protože bychom se na učení nemohli vůbec soustředit. Během sledování pohádky jsme se konečně dočkali. Mikuláš nás všechny podělil dárečky a my mu za to povídali básničky, nebo zpívali písničky. Nakonec si čert nikoho neodnesl. Balíčky jsme ihned snědli.Advent začíná

Letošní předvánoční čas jsme začali pletením věnců. Naši žáci zkusili věnec sami uplést a ozdobit dle vlastní fantazie. Komu pletení věnce nešlo, tak pomohla paní učitelka, některé maminky a zapojila se i naše školnice :-) Zdobení nebyl žádný problém. Používali jsme více přírodní materiály, jako jsou: sušené ovoce, ořechy, šišky, kaštany, žaludy, skořápky atd.. Samozřejmě se nám líbí i lesklé ozdoby, řetězy a stuhy. Moc se nám tato činnost líbila.Podzimní dekorace


Máme tady podzim. Všude kolem nás se příroda převlékla do krásných barev. Nabídla nám ze svých darů spoustu materiálu k ozdobení naší školy i svého pokojíčku. Během jednoho odpoledne v družině jsme dlabali dýně. Se vzájemnou pomocí jsme vyřezávali strašidelné ale i milé obličeje do dýní, kterými se chlubíme před budovou školy.

Z menších dýní, které se musely také vydlabat, vznikly přírodní vázy. Ty jsme naplnili usušenými květinami, bodláky a různými travinami. Někteří si tyto vázy odnesli domů a někteří nám je nechali na ozdobu školy. Další zajímavou dekorací bylo plnění zavařovací sklenice různými přírodninami (kaštany, žaludy, listy, šípky, jehličí atd.).

Výlov, ryby a tak .....


Letošní školní rok zasvětíme celoročnímu projektu Vodní svět. Seznámíme se s ním prostřednictvím různých zážitků. Podzim nám nahrává do karet, proto jsme již stihli vyrazit na houby kolem místních rybníků a naučit se je poznávat. Hlavně jsme se snažili zapamatovat si, kde jsme jaké houby našli, abychom se pro ně mohli vydat i příští podzim.V říjnu lovili rybáři rybník Blatec. Vyrazili jsme se podívat na výlov. I když máme na škole rybářský kroužek a ryby známe, umíme je chytat, koupil nám pan ředitel pár ryb, abychom zkusili z ryb i něco uvařit. Nechtěli jsme samozřejmě ponechat nic náhodě, kdyby nic nezabralo .

Ve škole nás čekalo čištění a kuchání ryb. A tak i „ne-rybáři“ poznali, kde má ryba jaké orgány, co se z ryb a vnitřností dá sníst, jak poznáme samici či samce, proč ryba neplave břichem nahoru a spoustu jiných informací o životě ryb. Slabší povahy kuchání vynechali .

No, a co dále s vnitřnostmi a naporcovanými podkovami ryb? Maso se naložilo přes noc na druhý den k vyuzení a z vnitřností jsme uvařili na venkovním kotli dobrou rybí polévku. Protože bychom vše sami nesnědli, přijeli nám s tím vším pomoci i rodiče. Strávili jsme tak příjemné odpoledne u pojídání rybích specialit a vyprávění toho, jak naše příprava na toto posezení probíhala.

Jaro a léto v Petříkově


Letošní jaro přineslo mnoho zajímavých zážitků a setkání. Co vysvitly první jarní paprsky, přicházejí na svět nová kuřátka a káčátka (minulý týden i dvě statná housata), staráme se o ně a kdo měl zájem, vzal si kuřátka domů.

Svěží jarní vzduch láká ke sportu a my letos naprosto propadli teeballu – tedy sportu podobnému softballu pro děti. U hry se užije spousta zábavy a především zlepšuje fyzickou kondici. Vyzkoušet jsme si to mohli v zápasu dětí proti dospělým, kde děti vyhrály na jasné čáře!Budky pro ptáčky


Děkujeme všem pořadatelům krásné sobotní akce „Budky pro ptáčky“. Nejprve jsme si u školy o ptáčcích povídali a poté barvili budky, které pro nás na místě stloukli starší děti a pan starosta. Samostatnou akcí poté bude rozmístění budek v Petříkově a vytvoření ptačí stezky. Některé budky budeme mít také u školy. Aťť žijí ptáčci!

   Líhnutí kuřátek


K již tradičním akcím petříkovské školy patří každoroční líhnutí kuřátek.

Děti si přinesou z domova vlastní vajíčka (obvykle slepičí, ale také bažantí, kachní, křepelčí). Vajíčka se umístí do líhně, kde odpočívají a vyvíjí se po dobu zhruba jednoho měsíce. V tuto dobu je ovšem třeba vajíčka pravidelně otáčet, rosit a hlídat teplotu líhně. Otáčení vajíček je nutné provádět dvakrát denně. Ve školní dny děti samy tuto činnost obstarávají.

Po uplynutí 21-30 dnů nastává nejvíce vzrušující fáze, kdy na svět přichází nová kuřátka. Děti tak mohou být prvními, kdo uvidí právě vylíhlá kuřátka, která se vyklubou ze skořápky na jejich dlani. Můžou rozpoznat rozdíly ve vzhledu i chování malé, právě vylíhlé kachničky, slepičího kuřátka nebo svižného bažantíka.

Poté je nutné kuřátka "vypiplat" do určité velikosti, než si je mohou děti vzít domů a umístit mezi vlastní drůbež. Je tedy nutné pro kuřátka dennodenně obstarávat krmení, hlídat, aby byla v teple a měla dost vody. Děti prožívají nadšení z nového života, radost z nových vjemů - protože jak lépe poznáme věci, než na vlastní kůži? Jak už to v přírodě bývá, děti se také musí občas vyrovnat s tím, že některá slabší kuřátka nepřežijí, anebo se nevylíhnou vůbec. Což je ostatně také velmi cenná zkušenost.Školní bažantnice


Na podzim roku 2012 byla obcí v rámci kroužku myslivosti, který mají děti možnost navštěvovat, postavena u školy bažantnice, ve které našli domov vylíhnutí bažanti.

Děti tak sledují, jak jejich bažanti vyrostli a starají se o ně. V současné době jsou v bažantnici pouze tři ptáci, časem se však plánuje zmnožení jejich řad. Z okolních luk za svými "kamarády" chodí nakukovat bažanti z přírody.


Petříkovská drakiáda


Začátkem podzimu se koná tradiční petříkovská drakiáda, kdy se na prostorné louce u rybníku Blatec sejdou děti s rodiči, kamarády a známými a společně jdou pouštět rozličné draky.


Když děti omrzí pouštění draka, anebo nevane ten správný vítr, mohou se jít bavit na některé připravené atrakce, např. se vyřádit na skákacím hradu. Rodiče se mohou občerstvit v prostorném stanu, kde je možné si pochutnat na tradičním guláši, anebo klobásách. Často se také na drakiádě koná sjezd fandů VW Brouků, je tedy postaráno i o netradiční a zajímavou podívanou nejen pro tatínky.Čert a Mikuláš jdou do školy


Každého pátého prosince ozve se řinčení řetězů a do školy vtrhnou hrůzostrašní čerti.

Ptají se dětí, jak moc byly přes rok hodné a tu a tam již se třepou nožičky rozvernějších žáčků v pytli.

Situaci vždy ale zachrání hodný Mikuláš a laskavý anděl, kteří se náhle objeví (nejspíš na saních?) a děti nejenže čerti neodnesou do smradlavých dálav pekelných, ale díky Mikuláši a andělovi dokonce dostanou nějakou tu dobrotu a vlídné slovo.Vánoční besídka


Když celý kraj pohltí bílá peřina (anebo by tedy alespoň měla a když je bahno, můžeme si ji představit), blíží se Vánoce a s nimi i tradiční vánoční besídka, pro kterou je připraven prostor v místím kulturním sálu.

Děti si spolu s učiteli připraví pro rodiče a ostatní příznivce školy představení, obvykle divadelní hru, ukázku anglických písniček, hraní krátkých scének, vyprávění vtipů a nechybí ani ty krásné koledy.Tradiční masopust


V Petříkově je stále živá tradice masopustu a pro školáky je masopustní koleda vždy velkou událostí, na kterou se těší a připravují týdny dopředu. V hodinách pracovní výchovy vytváří z krepového papíru překrásné růže a ty posléze vplétají do klobouků, které se nosí během koledy. Pan učitel Václav Tröstl hraje na harmoniku a "Červená růžička" roztočí kolo v každém stavení ve vesnici, kde děti vykoledují sladkosti a penízky.Rybaření na "Čerňáku"


Proč nevyužít toho, že máme překrásnou přírodu, jak se říká "u nosu" a nenaučit se něco praktického a moc pěkného, třeba rybařit? V rámci výuky děti chodí občas s panem učitelem k rybníku, který je pro svoji černou barvu způsobenou rašelinným (prý léčivým) podložím zvaný Čerňák. Děti sem také často chodí v rámci rybářského kroužku při sdružení sportovních rybářů Čerňák.

Kdo rybník neznáte, je tam vážně krásně, ten klid a pohoda, áách. Jak na dlani leskne se hladina mezi zelenými břehy, nad hlavou šumí borovice, a když se zadíváte pozorně na modrou oblohu, třeba někde ve výšce zahlédnete orla mořského. Vážně, jsou tady. A když ho nezahlédnete, alespoň si odpočinete. Co se týče rybaření, jsou petříkovské děti velmi zručné. Některé z nich chodí k rybníku chytat ve volném čase, kdy se také někdy setkají s panem učitelem a ty opravdu zkušené mu dokonce poradí, jak na to.

"Pane učiteli, takhle nic nechytnete." komentovala Eliška návnadu na háčku pana učitele. Ten po chvíli vytáhl prut z vody a na háčku nic nebylo. "Jsem Vám říkala, že nic nechytnete."

Ale my všichni děláme pokroky a občas se zadaří. Potom si pochutnáme na kapříkovi, štičce, anebo mechově zeleném línkovi.Letní táboráky


Když je pěkné počasí, sejdou se děti s učiteli a rodiči posedět a zazpívat si u táboráku, který rozděláme u školy. Vždy panuje příjemná atmosféra a společně se zasmějeme. Někdy také přespíme ve stanech na louce před školou.

Školní výlety


Každý rok se na oslavu Dne dětí koná školní výlet. Není to jen tak obyčejný výlet, na který jedou jen děti a učitelé. Ba ne, na petříkovský školní výlet jezdí totiž celý Petříkov! Autobusem jedeme např.do Zoo,

anebo za památkami. Loni jsme vyrazili do Prahy, obhlédnout svět z výšky Petřína, projít si Hradčany, zatajit dech před katedrálou Svatého Víta, zasmát se v zrcadlovém bludišti.

Zašli jsme si do tropů v trojské Fata morgáně pokochat se zajímavými rostlinami a zvířaty. Pouze to počasí nám příliš nepřálo a domů jsme se, po trochu náročném provozu, vrátili utrmácení, ale spokojení.


Podívejte se na fotografie z našich akcí ve FOTOGALERII...Copyright ZŠ Petříkov 2015©